Yapay Zeka ve Hukuk – Yapay Zeka, Avukatların Yerini Alabilecek mi?

Yapay Zeka ve Hukuk gerçekten gelişebilecek bir alan mı? Bu alan içerisinde nasıl çalışmalar yürütülmektedir gibi soruların cevaplarını bu makalede bulabileceksiniz.

Yapay zeka (AI), müstehcen veya uygun olmayan mesajlar gönderilmesini adeta engelleyen otomatik düzeltmeden sahte işlemleri banka hesaplarımızdan uzak tutmaya kadar hayatımızın her yönünü dönüştürüyor. 

Yapay Zeka ve Hukuk Türkiye

Ve tabii ki sürücüsüz arabaları da dışarıda bırakamayız. Görünüşe göre yapay zeka ve hukuk da iç içe geçmiş durumda. Aslında, yapay zeka hukuk sektöründe büyük bir fark yaratıyor. Hukuk ve Yapay Zeka vazgeçilmez bir ikili.

Yapay Zeka ve Hukuk Türkiye sınırları içerisinde gelişmektedir.

Ancak bu, yapay zekanın hukukçular, avukatlar ve hakimler gibi hukuk profesyonellerinin yerini alarak hukuk sektörünü devralacağı anlamına mı geliyor? 

Asimov yasalarına başvurmamız gereken yerde robotların devraldığı bir başka klasik argüman olacak mı? İlk önce yapay zekanın hukuk hizmetleri sektöründe neler yapıp neleri yapamayacağını incelediğimiz için kararınızı vermeyin (amaçlanan).

Yapay Zeka Hukuk Sistemlerinin Avukatlardan Daha İyi Yapabileceği 4 Şey

Birinin egosunu zedeleme riski altında, gerçek şu ki, yapay zeka hukuk sistemlerinin insan emsallerinden daha iyi yapabileceği bazı şeyler var. Yapay zeka makinelerinin üstün gelebileceği dört alan şunlardır:

Türkiye Yapay Zeka ve Hukuk Alanında Yasal Araştırma

Araştırmacılar , beş standart ifşa etmeme anlaşmasına (NDA’lar) ek açıklama yaparken yapay zekanın performansını insan avukatlarla karşılaştırmak için bir çalışma yürüttüler.

Daha önce test malzemelerini hiç işlememiş olan LawGeex Yapay Zeka kullanıldı. Alıştırmanın sonunda, avukatlar ortalama% 85 doğruluk oranına ulaşırken, yapay zeka hukuk sistemi% 94 doğruydu.

Türkiye Yapay Zeka ve Hukuk alanında oldukça gelişmektedir.

Doğruluktaki dokuz puanlık fark, daha az titiz olanlarla göz ardı edilebilirken, makinenin görevi tamamlama hızı dikkat gerektiriyor. Avukatların NDA’lara not eklemeyi bitirmeleri için geçen ortalama süre 92 dakika idi. 

Türkiye Yapay Zeka ve Hukuk

Türkiye Yapay Zeka ve Hukuk bazında; açıklama, yapay zeka makinesini yalnızca 26 saniye sürdü. Yapay Zeka, avukatlara kıyasla çok daha kısa sürede daha fazla veriyi işleyebilir ve dizine ekleyebilir. 

Bu, avukatların ve hukukçuların zamanlarının çoğunu tekrarlayan işler için harcamak zorunda kalmayacakları anlamına gelir. Strateji geliştirme gibi işin daha önemli yönlerine odaklanabilirler.

Hukuk ve Yapay Zeka – Uzman Bir Tanığı İnceleyin

Avukatlar, bir uzman tanık hakkında mevcut tüm bilgileri araştırmak için çok fazla zaman harcamak yerine, söz konusu tanığın ifade verdiği tüm davaları toplamak için yapay zeka kullanabilir. 

Tüm vakalarda uzmanın görüşlerini ve hatta jürinin nasıl tepki verdiğini ve tanıklıkların vaka sonuçlarını nasıl etkilediğini ortaya çıkarabilir.

Avukatlar, duruşmalar sırasında yapay zeka hukuki sistemleri tarafından toplanan tüm bilgileri kullanabilir. Bu, yapay zeka ve hukukun el ele çalışabileceğini kanıtlamanın etkili bir yoludur.

Yapay Zeka Hukuk’ta Jüri Seçiminde Yardımcı Olun

Ön yargılar jüri seçimine gölge düşürebilir ve yargıçlar ve avukatlar yargı sürecini etkileyebilecek önemli ipuçlarını ve gerçekleri gözden kaçırabilir. Örneğin, alkollü araç kullanma durumunda, adaleti sağlamak için kaza geçmişi olmayan jüri üyelerinin seçilmesi gerekli olabilir.

Bir yapay zeka sistemi, kaza geçmişleri, siyasi ittifaklar, sunulan önceki davalar (varsa) ve söz konusu davaların kararları dahil olmak üzere potansiyel jüri üyeleriyle ilgili tüm bilgileri hızlı bir şekilde toplayabilir. Nitelikli ve adil jüri üyelerinin bir listesini almak birkaç saniye içinde mümkündür.

Hukuk ve Yapay Zeka Müşteri Görüşmeleri Yapın

Elektronik günlükler 1980’lerde popüler oldu ve internetin başlangıcında yerini kişisel bloglara bıraktı. Bu bize insanların bir makineyle konuşmasının başka bir insandan daha kolay olduğu zamanlar olduğunu söylüyor. 

Bu nedenle, müşteri görüşmeleri akıllı bir makine tarafından yapıldığında daha etkili olabilir. Avukatların sistemlere doğru soruları sormasını öğretmesi yeterlidir.

Yapay Zeka ve Hukuk hakkında son düşünceler

Yapay zeka ve hukuk sistemlerinin büyük miktarda veriyi işleyebildiği doğruluk ve hız nedeniyle, teknolojiyi benimseyen hukuk firmaları muazzam faydalar elde edebilir. Yapay zeka ve hukuk birlikte çalışabilir. Ancak soru hala geçerli: Yapay zeka sistemleri insan avukatların yerini alacak mı?

Yapay Zeka ve Hukuk gerçekten gelişebilecek bir alan mı? Bu alan içerisinde nasıl çalışmalar yürütülmektedir gibi soruların cevaplarını bu makalede bulabileceksiniz.

Yapay zeka ve hukuk sistemlerinin avukatlardan daha üstün olduğu dört alana rağmen, hukuk endüstrisinin insanlar tarafından daha iyi yapılan yönleri hala var.

Yapay zeka hukuk alanında profesyonel biçimde ilerleyen bir elmas tarzında konudur. Elmas gibi parlayan ve işlenmeyi bekleyen oldukça müsait bir bilim dalıdır.

Yapay Zeka Hukuk Alanı Son Sözler

Sözgelimi ifade, yapay zeka hukuk alanında bazen gerçeklerden daha etkilidir. Geleneksel bilgeliğin ve eleştirel düşüncenin de yerini hiçbir şey tutamaz. 

Ve bu nedenle, hukuk öğrencilerine işlerini kolaylaştıracak yapay zeka teknolojilerini manevra etmenin yanı sıra avukatlar gibi nasıl düşüneceklerinin öğretilmesi gerekiyor.

Türkiye Yapay Zeka Platformu, Hukuk ve Bilişim Dergisi üyesidir.

Yayım tarihi
Yapay Zeka olarak sınıflandırılmış

yapayzekamuhendisligi tarafından

Türkiye Yapay Zeka Platformu'nun kurucusu, Yapay Zeka Mühendisliği Öğrencisi Emirhan BULUT.

2 yorum

  1. Elinize sağlık. Yapay zeka ve hukuk gelecekte harika bir şekilde yükselecek, gelişecek. Türkiye Yapay Zeka organizasyon hesabını tebrik ediyoruz. Yapay Zeka hukuk alanında hızlı gelişiyor.

  2. Yapay zeka ve hukuk teması oldukça geniş bir alan. Nitekim yapay zeka hukuk için çalışmaktadır. Ileride avukatların yerini alacağına inanıyorum. Yapay zeka ve hukuk çok önemli ve güzide bir konu.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir