Yapay Zeka Mühendisliği

Yapay Zeka mühendisliği, özellikle endüstriyel ve imalat bağlamlarında, çeşitli endüstrilerde giderek daha önemli hale gelen nispeten yeni bir alandır. Bu alan yapay zeka mühendisliği için oldukça önemlidir.

Yapay Zeka Mühendisliği, özellikle endüstriyel ve imalat bağlamlarında, çeşitli endüstrilerde giderek daha önemli hale gelen nispeten yeni bir alandır. Yapay Zeka’nın en ilginç ve anlamlı uygulamalarından bazıları mühendislik alanındadır. Bu nedenle giderek daha fazla insan yapay zeka mühendisliği bölümü içerisinde kademe atlar haline gelmektedir.

Yapay Zeka Mühendisliği nedir?

Yapay zeka mühendisliği, yazılım uzmanları ve bilgisayar bilimcileri, insan beyni gibi düşünebilen makineler yaratma düşüncesine hayran kaldılar. Yapay zeka, iş dünyası ve diğer endüstriler üzerinde gerçekten dikkate değer bir etki yaratıyor. Yapay zeka mühendisleri sayesinde. Akıllı yazılım sistemleri pek çok şeyi mümkün kılmıştır. Ancak yapay zeka mühendisliği sektörü nasıl etkiler? 

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir? Türkiye’de yapay zeka mühendisliği bölümü gerçekten tutuldu!

Mühendislik sektöründe kullanılan yapay zeka, yazılım ve donanım sistemlerini birleştirir. Bir üretim tesisindeki robotları ve onları kontrol eden yazılımı düşünün. Akıllı üretim hatları şüphesiz üretimin geleceğidir. Artık yapay zeka mühendisleri, insanların yapabileceği hemen hemen her şeyi kopyalayabilen makineler üretme yeteneğine sahipler. 

Yapay zeka mühendisliği belki de en dikkate değer örneklerinden biri otomobil üretimi alanındadır. Başlangıçta robotlar, büyük hareketler içeren basit mühendislik görevlerini yerine getirebiliyordu. Günümüzde bu makineler, özellikle en karmaşık veya ayrıntılı görevleri yerine getirerek hassas işler yapabilmektedir. 

Yapay Zeka Mühendisliği ve roller 

Yapay zeka mühendisliği, yapay zeka sistemlerinin veya altyapılarının bir organizasyon içinde düzgün bir şekilde uygulanmasını sağlayan sorun çözücülerdir. Hevesli bir yapay zeka mühendisi veya müşterilerinize yapay zeka çözümleri sunmayı amaçlayan bir girişim iseniz, rolünüzün etkisini anlamak bu alanda başarılı olmak için başlangıç ​​noktanızdır. 

Yapay Zeka Mühendisliği Roller hakkında genel bilgiler bulunmaktadır.

Öncelikle, belirli bir görevi açıkça programlamadan otomatik olarak gerçekleştirmek için yapay zekanın uygulanmasını içeren bir süreç olan makine öğreniminin uygulanmasından sorumludurlar. Yapay zeka şu anda birçok işletme ve kuruluş tarafından çeşitli amaçlarla, özellikle de işlemlerin ve süreçlerin düzene sokulmasında kullanılmaktadır. Bugünlerde, mevcut platformların ve uygulamaların kullanılabilirliğiyle yapay zekayı uygulamak bir servet gerektirmiyor. Aslında, yapay zeka platformu maaş kredisi veya küçük işletme finansmanı yoluyla satın alınabilir .  

Türkiye Yapay Zeka Mühendisliği ve sektörel yaklaşımlar

  • Yazılım Tasarımı (Dar Yapay Zeka)

Yapay zeka mühendisleri, model oluşturma ve doğrulama dahil olmak üzere derin makine öğrenimi bilgisine sahip olmalıdır. Ayrıca bir modelin konuşlandırmaya hazır olup olmadığına ve alıkonulması veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğine de karar verirler.

Yapay zekanın nihai hedefi  sadece öğrenebilen makineler yaratmak değil, daha da önemlisi kendi kendini analiz edebilen makineler yaratmaktır. 

  • Yapay Zeka Algoritmaları Oluşturma ve Dağıtma (Dar Yapay Zeka)

Yapay zeka tabanlı sistemler, algoritmalara dayalı olarak çalışır. Yinelemeli işleme ile birleştirilen bu akıllı algoritmalar, yazılımın kendi kendine öğrenmesini sağlar. Yapay Zeka mühendisleri, bir yapay zeka makinesinin çalışması için gereken kodları yazar. Kodlama, yapay zeka tabanlı bir sistem geliştirmenin en zor kısmıdır ve mühendisin ürünün gereksinimlerini incelemesi ve kodu yazmadan önce hangi mantık veya algoritmanın uygulanması gerektiğini anlaması gerekir. 

  • Veri Bilimi için Altyapı Oluşturmak (Dar Yapay Zeka)

Yapay Zeka, veri çıkarma ve analizinde yaygın olarak kullanılmaktadır. yapay zeka mühendisleri, ürünün geliştirilmesi sırasında oluşturulan ortamların son üründen sonra kolayca kopyalanmasını ve yönetilmesini sağlar.

Ayrıca, yapay zeka altyapısının üretimini ve geliştirilmesini kurmaktan ve yönetmekten de sorumludurlar. Öte yandan, donanım yapay zeka mühendisleri, makineyi monte etmekten, kurmaktan ve düzgün çalışması için yapılandırmaktan sorumludur. 

  • Verileri Analiz Etme (Dar Yapay Zeka)

Mühendisler verileri toplar ve sık karşılaşılan tuzakları belirlemek için bunları makine öğrenimi algoritmalarına göre çalıştırır. Analitik arka ucunun iş hedeflerine karşılık geldiğinden emin olmak için veri bilimcileri ve mimarların yanı sıra iş analistleriyle işbirliği yaparlar.

Türkiye Yapay Zeka Mühendisliği bölümü 2019 yılında açıldı. Yapay Zeka Mühendisliği 2021 Türkiye için harika bir dönüm noktası haline geldi.

Yapay zeka mühendisleri, yapay zeka alanındaki gelişmeleri takip etmekten sorumludur. Büyük ölçekli projeler üzerinde çalışan mühendisler için büyük veri üzerinde çalışmak bir normdur. Veri analizi, çeşitli problemlerdeki çözümleri belirlemek için kullanılır.

  • Doğal Dil İşleme (Dar Yapay Zeka)

Doğal Dil İşleme (NLP), insanların ve bilgisayarların / makinelerin iletişim kurma yeteneğini geliştirmeye odaklanan bir çalışma alanıdır. Amaç, makinelerin insan sesine veya komutuna tepki verme şeklini iyileştirmektir.

Tıpkı makine öğreniminde olduğu gibi,  Doğal dil işleme (NLP) çalışmak için büyük veri ve algoritmalardan yararlanır. NLP’nin öne çıkan örnekleri, Siri ve Alexa (Amazon) gibi sesli asistanlardır. Bu teknoloji, makinenin tamamen yeni bir dizi talep komutuyla sunulduğunda bir kişinin ne istediğini çıkarabileceği bir noktaya gelene kadar insan dilini daha derin bir şekilde anlamak için tasarlanmıştır. 

  • Görüntü işleme (Dar Yapay Zeka)

Görüntü işleme algoritmaları ile makineler ve robotlar gördüklerini analiz edebilir ve buna göre tepki verebilir. Mühendisin bakış açısından, bu, makinelerin herhangi bir üretim veya üretim sürecindeki yapısal sorunları ve diğer sorunları tanımlayabileceği anlamına gelir.

Yapay zeka mühendisliği alanında önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Ek olarak, yapay zeka mühendisleri yalnızca Bilgi teknolojileri endüstrisinde değil, çeşitli sektörlerde de değişim ve yeniliğin temel itici güçleri olacaklar. Türkiye Yapay Zeka Organizasyonu sayfası olarak bu makaleyi sizlerle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.

yapayzekamuhendisligi tarafından

Türkiye Yapay Zeka Platformu'nun kurucusu, Yapay Zeka Mühendisliği Öğrencisi Emirhan BULUT.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir